TESKİ’den Basın Açıklaması

Bazı sosyal medya hesapları, basın yayın organları ve internet üzerinden yayın yapan programlarda Balıkesir’de 7 m³ suyun 20,00 TL olduğu, Tekirdağ’da ise 8 m³ suyun 50,00 TL olduğundan bahsedilmiştir. Ayrıca Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ)’ne ödenen ücretin makbuzu yayınlanmıştır. AKP İl Başkanı Cüneyt Yüksel’in de bu durumu TESKİ’yi eleştirmek maksadıyla gündeme getirdiği görülmüştür. Yer alan yayınlarda bahsi geçen konuya açıklık getirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan inceleme sonucunda; Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ)’ne ait su m³ fiyatlarının ilçeler bazında değişmekte olduğu anlaşılmıştır. Balıkesir’de ilk kademede suyun m³ ücreti; Bandırma ilçesinde 5,78 TL, Erdek İlçesinde 4,38 TL, Ayvalık ilçesinde 4,08 TL, Burhaniye ilçesinde ise 2,46 TL’dir. TESKİ Genel Müdürlüğünün ücret tarifesinde ise il genelinde su ve atıksu bedeli toplamının m³ ücreti 3,99 TLolarak uygulanmaktadır. Başka bir ifadeyle Balıkesir’in tüm ilçelerinde uygulanan ortak bir tarife bulunmamaktadır.  Dolayısıyla Tekirdağ ile Balıkesir arasında tek bir ilçedeki su fiyatı üzerinden genel bir kıyaslama yapılması mantıksızdır.

Yapılan yayınlarda gösterilen ödeme makbuzundan Balıkesirdeki aboneliğin Burhaniye İlçesine ait olduğu görülmüştür ve yapılan karşılaştırmada TESKİ’ye ait 8 m³ su ücreti ile BASKİ’ye ait 7 m³ su ücreti karşılaştırılmıştır. Öncelikle belirtmek gerekir ki; Burhaniye ilçesinde gerçekleştirilen su yüklemesinde bahse konu aboneye belediyeler tarafından alınan “Katı Atık Bedeli” tahakkuku ve tahsilatı yapılmamıştır. TESKİ sumatik tahsilatında ise belediyeler tarafından alınan “Katı Atık Bedelleri” de yer almaktadır. Dolayısıyla bu iki faturanın bu şartlarda kıyaslanması anlamsızdır. Fark katı atık bedellerinin Balıkesir’deki faturaya yansıtılmamasından dolayıdır.

Aşağıda Burhaniye ilçesinden ve Bandırma İlçesinden alınmış örnek birer su faturası gösterilmektedir. Burhaniye ilçesi faturası incelendiğinde, 8 ton kullanım için su bedeli 13,12 TL, atıksu bedeli 6,56 TL olmak üzere toplam 19,68 TL ücret yansıtılmıştır. Ayrıca 1,50 TL “Bakım Bedeli” ve 7,45 TL “Çöp Bedeli” eklenmiştir. KDV bedellerinin de eklenmesi ile birlikte fatura toplamı 34 TL olmuştur. Bandırma ilçesi faturası incelendiğinde 8 ton kullanım için su bedeli 31,05 TL ücret yansıtılmış olup atıksu bedeli yansıtılmamıştır. Yine 1,50 TL “Bakım Bedeli” ve 7,99 TL “Çöp Bedeli” eklenmiştir. KDV bedellerinin eklenmesi ile birlikte fatura toplamı 47,50 TL olmuştur. Ek olarak Bandırma faturasına, su bedelinin yarısı kadar olan atıksu bedeli eklenmemiştir. Bandırma faturasına atıksu bedeli de eklendiğinde fatura toplamı 63 TLolmaktadır.

Adil bir kıyaslama yapılması gerekiyorsa yukarıdaki örneklendirmeler göz önünde bulundurulmalıdır. Dolayısıyla Tekirdağ’daki su fiyatlarının Balıkesir’den 2,5 kat pahalı olduğu gerçeği yansıtmamaktadır. Buna rağmen araştırma yapılmadan sırf TESKİ’yi zor durumda bırakmak için siyasi amaçlı yayın yapılmaktadır.

TESKİ yüzeysel su kaynaklarına sahip değildir. Abonelerine temin ettiği suyun %95’ini yer altı kaynaklarından çıkarmaktadır. Yüksek enerji maliyetlerine rağmen ülke genelinde su kalitesi ve su ücretleri bakımından abone lehine oldukça olumlu bir konumda yer almaktadır. Tekirdağ’lıların en pahalı su içtiği iddiası tamamen asılsız ve siyasi maksatlıdır. Örneğin İstanbul’daki su ücreti 4,41 TL Ankara’daki su ücreti 6,45 TL, Tekirdağ’da ise 3,99 TL’dir.

Adil bir şekilde kıyaslanmayan, abonelerimize yanıltıcı bir şekilde sunulan bu gibi yayınlara itibar edilmemesi dileğiyle, kamuoyuna saygı ile duyurulur.

TESKİ Genel Müdürlüğü

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*