Termik Direnişi Trakya’nın Direnişi

CHP’li Öztrak, Enerji Bakanı’nın Tekirdağ’daki termik santral direnişi hakkında yaptığı açıklamalara sert yanıt verdi. Termik santrale karşı direnişin parti ayrımı gözetmeksizin tüm Trakyalıların direnişi olduğunu ifade eden Öztrak, “Termik santral, zaten ciddi çevre sorunlarıyla uğraşan Tekirdağ’da durumu daha da içinden çıkılmaz hale getirecektir. Trakyalılar kömür rezervlerinin ortaya çıkarılıp kullanılmasına değil, Trakya’nın zehirlenmesine karşıdır” dedi.
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın, partisinin Şile İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada Tekirdağ’daki termik santral direnişi hakkındaki değerlendirmeleriyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Enerji Bakanı’nın yaptığı konuşmayla termik santral gerçeklerinden ne kadar uzak olduğunu gösterdiğini ifade eden Öztrak, açıklamasında şunları belirtti:
 
TRAKYA’NIN DİRENİŞİDİR
Öncelikle Sayın Bakan bilmelidir ki Trakya’da termik santrale karşı direniş, tek başına Cumhuriyet Halk Partisi’nin direnişi değil, her partiden, her siyasi görüşten Trakyalıların direnişidir.
 
TEKİRDAĞ’DA YAPILMASIN
Türkiye’nin daha fazla üretim için daha fazla enerjiye ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Fakat bizler Türkiye’nin enerji ihtiyacının başta doğa dostu teknolojilerle, yenilenebilir enerjiyle, çevresel sürdürülebilirliği sağlayarak ve yerli kaynaklarla karşılanması gerektiğini vurguluyoruz. Termik santral yapılacaksa da bunun, ciddi çevre sorunlarıyla uğraşan Tekirdağ’dan başka bir yerde yapılması gerektiğini söylüyoruz.
 
SORUNLARI DERİNLEŞTİRİR
Tekirdağ’da Çerkezköy-Kapaklı-Ergene gibi hem nüfusun hem de sanayinin yoğun olduğu bir bölgeye bir de termik santral yapmak, var olan çevre sorunlarını çok daha derinleştirecektir. Trakya’nın kömür rezervleri kullanılacaksa, bu, çıkarılan kömürün başka illerdeki mevcut ithal kömür kullanan termik santrallere taşınmasıyla mümkündür. Avustralya’dan Mozambik’e kadar pek çok ülkeden kömür taşınırken, sırf masraflı olacağı bahanesiyle kömürün Trakya’dan başka bir ile taşınmasına karşı çıkmanın izah edilecek tarafı da yoktur.
 
PARTİ MESELESİ DEĞİL, TRAKYA MESELESİDİR
İktidar mensupları iyi ihtimalle meseleyi anlamamakta, kötü ihtimalle anladığı halde bu haklı mücadeleyi bir parti meselesi gibi sunarak çarpıtmaktadır. Termik santralin, çevreyi kirlettiği gibi siyasetin mecrasını da kirlettiği görülmektedir. Trakyalılar kömür rezervlerinin ortaya çıkarılıp kullanılmasına değil, Trakya’nın zehirlenmesine karşıdır. Bu bir parti meselesi değil, Trakya’nın çevre kirliliği meselesidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*