Öztrak : TESKİ’nin Yaptığı Hizmetlere Baksınlar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ilçemizde yaptığı basın açıklamasında hükümeti yerden yere vurdu. Öztrak yaptığı açıklamada;

TESKİ’NİN YAPTIĞI HİZMETLERE BAKSINLAR

TESKİ’yi eleştiriyorlar. Bakın TESKİ son 4 yılda 877 km içme suyu, 1.063 km kanalizasyon ve 105 km yağmursuyu imalatını tamamlamış. 517 milyon TL yatırım harcaması yapmış, 610 milyon TL’lik proje yürütüyor. Oysa DSİ’nin dere ıslah projelerinde ilerleme görmüyoruz. Sonra dönüp bizim belediyelerimizi eleştiriyorlar.

 

BU İŞİ BİZ BİLİRİZ

Kaliteli içme suyu temininde, 2017 yılının 8. ayına kadar 81 il mevzuatlara göre değerlendirildiğinde, Tekirdağ’ın kaliteli içme suyunda Türkiye’de üçüncü sırada yer aldığını görüyoruz. Rakamlar ortada. Hani onlar bilmez biz biliriz diyorlar ya, kimse kusura bakmasın biz bu işi onlardan çok daha iyi biliriz. Yerelde bunları yapıyorsak, genelde de iktidara geldiğimizde onlardan çok daha iyisini yapacağımız açıktır.

TESKİ’nin su paraları çok pahalı diyorlar. Oysa TESKİ’nin atık su dahil 4 TL’nin altındaki metreküp su ücreti, birçok büyükşehrin altındadır. Örneğin Ankara 6,30 TL, İzmir 4,58 TL, Muğla 4,53 TL, İstanbul 4,37 TL, Denizli 4,25 TL, Aydın 4,16 TL, Mersin 4,15 TL, Antalya 4,05 TL. Bizim belediyelerimiz şeffaftır, milletimiz belediyelerimizi denetleyebilir, rakamlara bakabilir. TESKİ Türkiye’de ihalesi iptal edilmeyen tek içme suyu ve kanalizasyon idaresi. Mesele Tekirdağ’a hizmet etmekse doğruları konuşacağız.

VERGİDE İLK 10’DAYIZ, YATIRIMDA 41’İNCİYİZ…

Tekirdağ’da belediyelerimizin yaptığı yatırımlar, merkezi hükümetin yaptığı yatırımlardan daha fazladır. 2014 yılında merkezi hükümetten aldığımız yatırım 154 milyon TL idi, bu yatırımla tüm iller arasında 32. sıradaydık. 2017’ye geldiğimizde merkezi hükümetten yapılan yatırımlar 182 milyon TL olmuş, tüm iller arasında 41. sıraya düşmüşüz. Buna karşın vergi ödemede her zaman il 10 il arasında olmuşuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*