Ergene Temiz Akıyor

Ergene yıllardır temiz akıyor. Öne çıkmış siyasilerimize, bakanlarımıza bakınca Muratlı’ya kanser açan Ergene yıllardır temiz akıyor. Yıllardır balık tutacağız temiz akacak denilen Ergene zehir saçmaya devam ediyor.


Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel söz verdi ancak sözünü tutmadı. 2014 yılında açıklama yapan Mustafa Yel şu ifadeleri kullandı: Tekirdağ için önemli projelerinin olduğunu belirten Mustafa Yel, ” Marmara Denizi’nde 270 olan balık çeşidi 20’ye düştü. Belediyelerin arıtma tesisleri yok. Biz tüm atık suları toplayacağız. Bu 3 milyar 240 milyonluk bir proje. Sahil bandındaki yerleşim yerlerinin de atık sularını alıp arıtarak bu kanala vereceğiz” dedi ve Ergene ve Marmara Denizi’nde birkaç yıl içinde istenen temizliğin yakalanacağını kaydetti.

Dönemin Bakanın Eroğlu’da Ergene’nin temizleneceği sözünü vermiş ama şu anda eski halinden daha kötü kokan Ergene’nin temizlenmesini bir türlü sağlayamamış. İşte Eroğlu’nun 2018 paylaşımı :

İşte Bakan Eroğlu’nun dedikleri:

Gelişimizin sebebi Ergene”
“Bugün buraya gelişimizin sebebi Ergene” diyen Bakan Eroğlu, “Ergene gerçekten çok bitmiş, yok olmuş durumdaydı Biz de Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’nı hazırladık. 15 maddelik eylem planını hayata geçirdik. 13 yerin atık su tesisini yapmaya başladık. Malkara’da da inceledim güzel şekilde çalışıyor. Şu anda 13 yerden 7’si işliyor. Verimlilik durumu yüzde 96 seviyesinde. Daha verimli çalışması için yapılacak enerji harcamalarının yüzde 50’sini de devlet olarak biz karşılayacağız” diye konuştu.
Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol yaptıklarını ve tüm okulların bahçelerini ağaçlandıracaklarını kaydeden Bakan Eroğlu, “Okul bahçelerini ağaçlandıracağız, çiçeklendireceğiz, çardaklarını yapacağız. Tekirdağ’da ne kadar okul varsa hepsini çiçek gibi yapacağız. Çocuklarımız teneffüslerde gezsinler, dolaşsınlar, oynasınlar çünkü onlar bizim geleceğimiz” dedi.

Bir türlü temizlenemeyen Ergene ve yıllar önce temizleneceğin sözü verilen Ergene.

Ergene hala eski kanser yapıcı pis halinde olmasına rağmen, ne buna değinen bir yerel basın, ne de bunu yazan bir ulusal basın olmaması Muratlı halkını çileden çıkardı.

Yıllardır muratli.org olarak buna değinmemize rağmen hala bir aşama kaydedilmemesi akıllarda soru işareyi bıraktı.

Sözünü tutmayı beceremeyen yalan atan vekiller ise Muratlı halkının tepkisine neden oldu.

Tekirdağ’da kanalizasyon atıkları arıtılmasına rağmen ve Marmara Denizine akmamasına rağmen, fabrika atıkları hala arıtılamılıyor ve zehir Marmara Denizine akıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*