Cumhuriyet’in Mirası Fabrika Satılıyor

Şeker fabrikalarının, kamuoyunda hiç tartışılmadan ABD’nin küresel şirketi Cargill’in raporuna dayalı olarak satışa çıkarılacağı bildirildi. Milli Gazete’nin haberine göre, Başbakan Binali Yıldırım’ın bölge milletvekilleri ile yaptığı görüşme sonrasında 14 şeker fabrikasının satışı için düğmeye basıldı. Bu fabrikaların arasında yer alan Atatürk’ün mirası Alpullu Şeker Fabrikası’da bulunuyor.

02.11.1925 tarihinde Alpullu Şeker Fabrikasının temeli atıldı. 11 ayda fabrikanın montajı bitirilip 26.11.1926 tarihinde de fabrika işletmeye açıldı. İlk Türk şekeri de bu dönemde üretildi. Gerçekleştirilen teşvikler ve kurulan fabrikalarla 1933 yılına kadar Türkiye’nin şeker ihtiyacı kısmende olsa karşılanıyordu.

TRAKYA’DA TEPKİ ÇOK BÜYÜK

Trakya’nın tek ve tarihi şeker fabrikası olan Alpullu Şeker Fabrikasının satılması tüm Trakyalıları öfkelendirdi. “Ata’mızın emaneti Türkiye’nin ilk Trakya’nın tek şeker fabrikasını sattırmayacağız” diyen Trakya Cumhuriyet Halk Partisi Örgütleri 23 Şubat 2018 Cuma yani yarın saat 11:00’da Alpullu Şeker Fabrika önünde özelleştirmeyi engellemek için büyük bir toplantı gerçekleştirecek.

İLÇEMİZDEN ARAÇLAR SAAT 09:30’DA KALKACAK

İlçemizden ise Chp Muratlı İlçe Örgütü tarafından Alpullu şeker fabrikasına sahip çıkmak için araçlar saat 09:30’da belediye önünden kalkacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*