Chp İlçe Başkanı Gençtürk’ten Kadınlar Günü Mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi Muratlı İlçe Başkanı Ufuk Gençtürk 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yayınladı. Gençtürk yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi;

Tarihi ve milli kültürümüzdeki kadının statüsüne, Cumhuriyet döneminde sağlanan yeni haklarla, yasal düzenlemelerle, ülkemizde birçok dünya ülkesinden daha önce kadınlarımızın ekonomik, sosyal ve siyasi yaşamda etkin bir rol üstlenerek her alanda başarılı çalışmalar yapabilmesine olanak sağlanmıştır.

Günümüzde artarak devam eden şiddete ve namus cinayetlerine maruz kalan kadınlarımız, analarımız, kardeşlerimiz, çocuklarımız için iktidar üzerine düşeni yapmıyor. Toplumu özgürleştirmek istiyorsak öncelikle insan hakları ve demokrasi temelinde kadın – erkek eşitliğini sağlamalıyız.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan, “Küresel Cinsiyet Uçurumu” raporu kadınların ülkemizdeki durumunu açıkça ortaya koymaktadır. Türkiye bu raporun verilerine göre, 144 ülke içinde 130’uncu sıradadır.Kadınların işgücüne katılımında yüzde 33’lük bir oranı olan ülkemiz, kadınların eğitim durumuna bakıldığında 109.sıradadır. Söz konusu bu durumun temel nedeni olarak kadınların ekonomi ve siyasette beklenen düzeyde katılımlarının sağlanamaması olarak görülmektedir.

Tüm kadınlarımızın daha özgür olacakları ve sosyal hayata katılımlarının daha yüksek düzeylerde sağlanacağı günlerde buluşmak dileklerimle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*