Yavaşça’da Ağaç Katliamına Büyük Tepki

İlçemiz Yavaşça Mahallesinde kesinlen 109 ağaç için basın açıklaması yapan Muratlı Belediyesi adına Başkan V. Aysel Altaç yaptığı açıklamada “Bugün burada toplanma sebebimiz ağaç katliamını önlemek ve bu uğurda mücadelemizi sürdürmek. İlçemiz Yavaşça Mahallesi 508 nolu parselde 178.185,04 metre karelik orman vasfını kaybetmiş alan, Tekirdağ Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ceviz ağacı yetiştirmek için kiralanmıştır. Söz konusu ağaçlandırma sahasının bir kısmı korunması gereken ağaçlara ayrılmıştır. Proje ile belirlenen ve işaretlenen özel ağaçlandırma sahası, korunması gereken ağaçlar ile birlikte bu şahsa bildirilmiş ve bu şekilde ceviz ağacı yetiştirme alanı şahsa teslim edilmiştir. Köy halkının ihbarı ile özel ağaçlandırma sahasında bulunan, işaretlenen ve korunması için ayrılmış çok yıllık ağaçların tahribatı tespit edilmiştir. 48.372 metre karelik alanda 109 adet ağacın, kesildiği, köklendiği ve doğrandığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca köy halkının ortak alanı olan meranın da yine aynı şahıs tarafından sürülerek kullanıldığı tespit edilmiştir. Muratlı Belediyesi tarafından Savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş, şahsın işlemiş olduğu bu izinsiz ağaç kesimi suçundan dolayı, Orman İşletme Müdürlüğü’nce alanın elinden alınması sağlanmıştır. Şimdi yeniden aynı şahıs, aynı alanı almak istiyor. Ağaçların kıymetini bilmeyen, doğa tahribatına sebep olan bu kişiye köyün yararına kullanılabilecek bir alanın verilmesini istemiyoruz. Adaletin yerini bulması için, o ağaçlandırma sahasının Yavaşça Mahallesi’ne yeniden verilmesini istiyoruz. Konuşmamı burada sonlandırırken, ‘Ormansız bir toprak vatan değildir’ diyor ve bu alandaki mücadelemizi sizin de desteğinizle sürdüreceğimize söz veriyoruz” dedi.

Yavaşça mahallesinde ağaç katliamının yapıldığı merada toplanan kalabalık “Ağaçsız doğa düşünülemez” , “109 Ağaç 109 Hayat” , “Yavaşça Ormanına Sahip Çık” pankartları ile ağaç katliamına büyük tepki gösterdiler.

NELER YAŞANMIŞTI

Daha önceden köylünün ortak malı olan meranın özel şahsa kiralanması ile Yavaşça sakinleri bu olaya büyük tepki göstermişti. Meraların köylülerin olduğu belirtilerek aynı yerde bir basın açıklaması yapılmış ve meraların kişilere tahsis edilemeyeceği vurgulanmıştı. Merada bulunan korunması gereken ağaçlara dokunulmamak şartıyla Ceviz ağacı ekimi için kiralanan merada bulunan bu ağaçlar kaçak bir şekilde kesilince Yavaşça sakinlerinin olaya tepkisi daha da arttı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*