Uğur Mumcu Özlemle Anıldı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muratlı İlçe Teşkilatı, Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’yu hasretle andı.

CHP ilçe binasında Uğur Mumcu’yu anma programı tertipleyen CHP İlçe Örgütü, Uğur Mumcu’nun anısına ‘Uğurlar Olsun’ parçasını hep bir ağızdan seslendirdi. Programın açılış konuşmasını yapan CHP İlçe Başkan V. Sedat Gürler, “Uğur’suz geçen 25. yıl. Aradan 25 sene geçti. Onun ne düşüncelerini ne de fikirlerini yok edemediler. Ve yok edemeyecekler. Bugün kitapları, düşünceleri birçok gencimizin yolunu aydınlatmaktadır. Düşünenlerin öldürülmemesi, öldürülenlerin hiç unutulmaması dileğiyle, aydın kimliği, demokratik duruşu ve ilkeli yaşamıyla gelecek kuşaklara örnek olmayı sürdüren Uğur Mumcu’yu saygı ve özlemle anıyoruz. Uğur Mumcu gibi aydınlık, ileri görüşlü, ilkeli kuşakların yetişmesi dileğiyle hepinize teşekkür ederim” ifadelerini kaydetti.

Ardından Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe ise, “Araştırmacı Gazeteci Yazar Uğur Mumcu… Onun yeri doldurulamayacak. Allah mekânını cennet yapsın diyoruz. Ülkemiz zor günlerden geçiyor, o daha o zaman bugünleri gördü. Silahların yurt dışından emperyalist güçler tarafından verildiğini, bugün Ortadoğu’da oynanan oyunları daha o dönemde görmüştü. Bu vesileyle onu anarken ülkemizin geleceği açısından bugün ordumuz Suriye topraklarında, oradaki askerlerimizin de Allah yardımcısı olsun diyoruz. İnşallah, Allah kazasız belasız onların da oradan dönmelerini nasip eder. Ben bu vesileyle hem Uğur Mumcu’yu anıyorum, hem de tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum” diye konuştu.

CHP Muratlı İlçe Gençlik Kolları Başkanı Onur Eser, 25 yıl önce bugün yurtsever bir devrimci olan Uğur Mumcu’nun Türkiye’nin gerçeklerini yazdığı için, bugünleri noktası ve virgülüne kadar açıkladığı için katledildiğini anımsatarak; “O günden bugüne Türkiye, onun açıkladığı gibi adım adım şeriat devletine doğru geldi. Tarikat örgütlenmesini ve bunun bir gün gelip Türkiye’de ki tüm devlet kademelerinde yer alabileceklerini, silahlı kuvvetleri ele geçirebileceklerini, Türkiye’nin yönetim mekanizmasını ele geçirebileceklerini bize her gün yazılarında yılmadan ve korkmadan yiğitçe aktarmıştır. Ne kadar büyük ön görüsü varmış ki bugünleri 25 yıl önce görebilmiştir. Katledilmesinin ardından geçen yıllar bir kez daha göstermiştir ki, ülkemizin aydınlık geleceğine ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmak isteyenler, Uğur Mumcu’nun yazılarını, kitaplarını bir kez daha okumalı, demokrasi mücadelesini o kitapların ışığında vermelidir. Mumcu’nun Cumhuriyete ve aydınlık bir Türkiye’ye olan bağımlılığını ve ülke sevgisini gelecek kuşaklara aktarmak en büyük görevimizden biri olmalıdır. Gazeteci Uğur Mumcu’yu ölümünün 25. yıl dönümünde bir kez daha sevgi ve özlemle anarken bilinmelidir ki, tıpkı onun gibi siyasi cinayetlere kurban giden Abdi İpekçi, Muammer Aksoy, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, ve diğer demokrasi şehitleri, kalbi aydınlık bir Türkiye’den yana atanlar tarafından asla unutulmayacaktır. Ayrıca 17 yıl önce bugün şehit edilen Ali Gaffar Okan ve 11 yıl önce vefat eden büyük siyasetçi İsmail Cem’ide saygıyla anıyoruz. ” cümlelerine yer verdi.

CHP’li Emine Kahraman Uğur Mumcu anısına ‘Vurulduk ey halkım unutma bizi’ adlı şiiri okudu. Uğur Mumcu anısına duygu ve düşüncelerini sırasıyla ifade eden partililer, katılan herkese teşekkür etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*