Tekirdağ, Tarım ve Hayvancılıkta Örnek Olmaya Devam Ediyor

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi 2014 yılında kurulduğunda yol haritası olarak 5 önemli vizyon belirledi. Bu vizyonlardan biri de tarım ve hayvancılık. Bu alanda Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından 2014 yılında bu yana Türkiye’deki diğer büyükşehir belediyelerine örnek olacak birçok proje ve faaliyet hayata geçirildi. Tekirdağ’ın 11 ilçesindeki farklı ihtiyaçlara göre şekillenen projeler kapsamında geride bıraktığımız 2017 yılında da önemli çalışmalara imza atıldı.

ARICILIKTA BÜYÜK BAŞARI

Bu projelerden biri olan Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi kapsamında bugüne kadar il genelinde koşullara uygun olan 930 kişiye üç yılda 11 bin 791 adet kovan dağıtıldı. 2017 yılında alınan müracaatlar sonrasında 105 kişinin ilave edilmesi ile proje yararlanıcı sayısı 1035’e yükseldi.

11 ilçede belli aralıklarla düzenlenen eğitimlere katılan bal üreticileri uluslararası arenada yapılan yarışmadan ödülle döndü.  Ayrıca, Muratlı ilçesindeki bal üreticilerine destek olmak amacı ile 1 adet polen kurutma makinesi, 1 adet arı keki makinesi ve 1 adet pudra şekeri makinesi alınarak Muratlı Bal Üreticileri Birliği üyelerinin hizmetine sunuldu.

HAYVAN HASTALIKLARINDA ARİ BÖLGE

Tekirdağ’ın hayvan hastalıkları konusunda ari bölge olmasından dolayı damızlık amacıyla olsa bile dışarıdan hayvan girişi yasak. Bu sebeple 2017 yılında Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı ve Tekirdağ İli Damızlık Koyun- Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından `Koyunculuğu Geliştirme ve Damızlık Koç Dağıtım Projesi’ hayata geçirilerek, alınacak 300 baş damızlık koça ait tutarın yüzde 70’i Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandı. Proje kapsamında 2017 yılında 201 işletmeye, 2018 yılında da 218 işletmeye toplamda 600 baş damızlık teslim edildi. Böylece 419 yetiştirici bu projeden faydalanmış oldu.

Hayvancılığı geliştirmek amacı ile uygulamaya konulan bir diğer proje olan ve uzun yıllardır manda yetiştiriciliği ile bilinen Saray ilçesinin Güngörmez, Bahçeköy ve Safaalan Mahallerinde iki yıldır uygulanan Mandacılık Projesi kapsamında, 63 çiftçiye dağıtılan 168 baş mandadan günümüze kadar 241 baş malak elde edildi.  Tekirdağ’da vasfını kaybedip, yeterli düzeyde verim alınamayan meraların yeniden verimli hale getirilmesi amacı ile hayata geçirilen Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi kapsamında ise, 2017 yılına kadar 9 ilçenin 61 mahallesinde toplam 80 bin 930 hektar meraya 2 milyon 96 bin 350 kilo gübre kullanıldı. Hayvancılığın önemli problemlerinden olan kaliteli kaba yem açığının kapatılabilmesi için de 13 bin 102 dekar alanda ekilmek üzere 234 mahallede 1305 çiftçiye 131 ton baklagil yem bitkisi tohumu dağıtımı yapıldı.

ÇİFÇİYE BÜYÜK DESTEK

Yine Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından 2017 yılında Şarköy İlçesinin 16 mahallesinde muhtarlar ve geçimini meyvecilikle sağlayan çiftçiler ile görüşülerek meyvecilik konusunda ihtiyaçlar saptandı. Bu çalışma sonrasında geliştirilen Tekirdağ İli Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında Şarköy Ziraat Odası ile protokol imzalanarak zeytin, kiraz ve bağ fidanı olmak üzere toplam 22 bin 85 fidan 178 çiftçiye teslim edildi.

KIRSAL MAHALLELERDE  DOĞA YÜRÜYÜŞLERİ

Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığının hayata geçirdiği bir diğer proje olan `Kırsal Turizmin Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında 10 kırsal mahalleye gezi programı düzenledi. Ayrıca Malkara ilçesinin Elmalı Mahallesinde metruk halde bulunan taş yapı restore edilerek, `Elmalı Yöresel Ürünleri Kültür ve Tanıtım Evi’ olarak düzenledi ve köyde yaşayan kadınların kullanımına sunuldu. Proje kapsamındaki 10 mahalleye doğa yürüyüşü düzenlenerek mahallelerin tanıtımı yapıldı.

TEKİRDAĞ’DA HİJYENİK SÜT HAYAL DEĞİL

Hijyenik ve sağlıklı süte ulaşımın her geçen gün daha da zorlaştığı günümüzde Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından Tekirdağ ili Hijyenik Süt Projesikapsamında Çorlu Süt Üreticileri Birliği’ne 2 tonluk, Saray Manda Üreticileri Birliğine üye süt üreticilerine ise 1 tonluk süt soğutma tankı verildi.

ÇİFTÇİLERE ÖZEL EĞİTİM PROGRAMLARI

Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı gerçekleştirdiği projelerin yanı sıra bu projelerin daha sağlıklı şekilde hayata geçmesi, deneyimlerin paylaşılması ve gerek tarımın gerekse hayvancılık yetiştiriciliğinin daha bilimsel koşullarda yapılması için bugüne kadar 11 ilçede 22 farklı konuda 505 eğitim verildi. Tekirdağ’daki çiftçi örgütlerinin de talepleri doğrultusunda gerçekleştirilen ve 2017 yılı Ekim ayında başlayıp 2018 Mayıs ayına kadar sürecek olan Çiftçi Eğitim Programında 7 farklı konu 84 kırsal mahallede 134 eğitim doğrudan çiftçilerle ele alınarak işlenecek.

HAYVANLARIN SU İHTİYAÇLARI KARŞILANIYOR

Hayvancılık, Tekirdağ’ın birçok mahallesinin temel geçim kaynağı. Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından bu alandaki en önemli ihtiyaçlardan biri olan su ihtiyacını karşılamak ve merada çiftlik hayvanlarının su kaybını önlemek amacıyla 2017 yılında 28 gölet yapıldı. Ayrıca hayvanların temiz ve rahat su tüketmesi için de 53 mahalleye 63 suvat tesisi yapıldı. Tekirdağ genelindeki kırsal mahallelerin tarla yollarının bakımını her yıl düzenli olarak yapan Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, 2017 yılında da 11 ilçenin ortalama 5 bin 500 ile 6 bin 500 km arası tahmin edilen tarla yollarında bakım onarım çalışması gerçekleştirdi. Bugüne kadar 10 bin saate yakın hizmet verildi. Ayrıca üç kırsal mahallede üç sulama göletinden toplam 10 bin dekarlık alan modern sulama sistemlerine kavuşturuldu.

İKİ İLÇEYE SEBZE VE MEYVE HALİ

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Tekirdağ’ın ihtiyaçları doğrultusunda proje ve çalışmalarına devam ediyor. Bu amaçla Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı Süleymanpaşa ve Çorlu’da sebze meyve toptancı hali çalışmalarına başladı. Temeli 2017 yılında atılan ve hali hazırda yapım aşamasında olan Süleymanpaşa Sebze ve Meyve Hali’nin fiziki gerçekleştirme oranı yüzde 50’ye ulaştı. Çorlu Sebze ve Meyve Toptancı Halinin ise proje çalışmaları da tamamlanarak kamulaştırma işlemlerinin ardından yapımına başlanacak.  Ayrıca Tekirdağ’ın su ürünleri ihtiyacını yasal şartlarda ve sağlıklı koşullarına uygun olarak temin edilmesi için Süleymanpaşa Su Ürünleri Toptancı Hali projesinin temeli atıldı. 2018 yılı içerisinde projenin yapım aşamasının tamamlanarak faaliyete geçirilmesi hedefleniyor.

 “TARIM VE HAYVANCILIKTA ÖRNEK BÜYÜKŞEHİRİZ”

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığının 2017 yılında yürüttüğü çalışmalar ile ilgili açıklama yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, tarım ve hayvancılığın şehrin en önemli geçim kaynaklarından biri olduğunu belirterek “Tekirdağ tarım açısından çok verimli topraklara sahip bulunuyor. Türkiye’nin ayçiçek, buğday, kanola gibi ihtiyaçlarının çok önemli bir kısmını Tekirdağ tek başına karşılıyor. Ayrıca şehrimiz, hayvan hastalıklarından ari bölge. Büyükşehir Belediyesi olarak biz de tarım ve hayvancılığı vizyonlarımız arasına aldık. Göreve geldiğimiz 2014 yılında ilk kurulan daire başkanlıkları arasında olan Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığımız diğer büyükşehir belediyelerine örnek olacak birçok önemli çalışmaya imza attı, atmaya da devam ediyor.  Kendi kendine yeten, öz kaynaklarını verimli kullanan bir ülke olmak için tarım ve hayvancılığa gereken önemi vermek zorundayız. Biz Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak bu doğrultuda çalışıyoruz” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*