Ambar Deresi ve Kavak Deresi Atık Su Kolektör Hattı Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi

Nüfus artışı ve fiziksel büyümeyi göz önünde bulundurarak yatırımlarını geleceğe göre şekillendiren Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (TESKİ), Çerkezköy ve Kapaklı ilçeleri arasında kalan bölgedeki altyapı sorununu ortadan kaldıracak olan Ambar Deresi ve Kavak Deresi Atık Su Kolektör Hattı’nın temel atma törenini gerçekleştirdi.

Temel atma törenine, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, Başkan Danışmanı Neşat Erdoğan, daire başkanları, Büyükşehir Belediyesi ile TESKİ’nin teknik ve idari personelleri, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“TESKİ ALTYAPI PROBLEMLERİNİ ÇÖZMEK İÇİN VAR GÜCÜYLE ÇALIŞIYOR”

Programda yatırım hakkında bilgilendirici bir konuşma gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, “TESKİ Genel Müdürlüğü kurulduğu günden beri ilçelerdeki altyapı problemlerini çözmek için var gücüyle çalışıyor. Bu kapsamda en büyük ilçelerimizden biri olan Çerkezköy’ümüz de yatırımlardan hak ettiği payı alıyor. Bu noktada, halen devam eden inşaatlarımıza ilave olarak özellikle Kavak Deresi ve Ambar Deresi bölgelerinin atık su problemini çözmek üzere ve yeni yeni gelişen bölgelerin altyapı problemlerini çözmek üzere buralarda derelere akan kanalizasyonları toplayarak atık su arıtma tesisini götürebilmek için TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından projelendirilen Çerkezköy İlçesi Ambar Deresi ve Kavak Deresi Atık Su Kolektör Hattı projemizin 24 Ağustos 2017 tarihinde ihalesi yapıldı. 30 Ekim tarihinde ise yer teslimini yaparak çalışmalara başladık. İhale bedelimiz KDV dahil 7,2 milyondur. Bitiş tarihi olarak da 29 Ekim 2018 tarihini öngörüyoruz. Ama ümit ediyorum ki önümüzdeki yaz aylarının sonunda tamamlanır. Çalışmalar başladıktan sonra yaklaşık yüzde 8’lik bir fiziki gerçekleşmeyi sağlamış bulunuyoruz. Yatırımımızla birlikte atık sular direkt olarak arıtma tesisine aktarılacaktır. Ben bu yatırımın tüm Tekirdağlılara hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

“TESKİ ÖNEMLİ İŞLER YAPTI”

TESKİ’nin kent genelinde önemli işler yaptığını belirten Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, “Biz Büyükşehir olmadan önce de Çerkezköy’le etle tırnak gibiydik. Ortak yatırımlar artık ayrılmamızın da imkânsız olduğunu gösteriyor. TESKİ yapmış olduğu altyapı çalışmalarıyla Kapaklı ve Çerkezköy’de önemli işler yaptı. Kapaklı’nın altyapı çalışmalarına en ihtiyaç duyan mahallesi Pınarca Mahallesi. Geçmiş dönemde yapılan eksik hizmetleri biz tamamlıyoruz. Bu da bizim ne kadar doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Ben bu yatırım için başta Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Hayırlı-uğurlu olsun” diye konuştu.

“YATIRIMLARIMIZI GELECEĞİ DÜŞÜNEREK ŞEKİLLENDİRİYORUZ”

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ise yatırımlarını geleceği düşünerek yaptıklarını vurgulayarak şunları söyledi:

“Bugün TESKİ’nin Çerkezköy’ümüzün geleceğini yaptığı bu önemli yatırımın temel atma töreninde beraberiz. Ambar Dere Bölgesi, Çerkezköy’ün Fatih Mahallesi çok uzun zamandan beri kanalizasyonu yaptık, yapıyoruz vaatleriyle geçiştirilen bir bölgesiydi. Daha sonra aynı ihalenin içerisinde Çerkezköy’ün Kavak Deresi var. Bir tarafında OSB’lerin, bir tarafında mahallelerin atık sularına maruz kalan bir bölgeydi burası. Atık sular sebebiyle olan kokular yaklaşık 20 bin insanı etkiliyordu. Mahallenin en önemli ve temel sorununa bugün bu önemli yatırımı yapıyoruz. Yatırımlarımızı geleceği düşünerek şekillendiriyoruz. Kolektör hattının tüm Çerkezköy ve Kapaklılı vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

“YEREL YÖNETİM OLARAK YAPTIKLARIMIZA SAYGI DUYSUNLAR”

Biz Tekirdağ’ın 11 ilçesinin tamamında hizmet yapıyoruz ve her ilçeye ayrı ayrı potansiyeline göre yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Ne söz verdiysek, onu yerine getiriyoruz. Önemli olan söz vermek değil, yerine getirmektir. Sabah Süleymanpaşa ilçemizin iki mahallesindeydim. Daha sonra Hayrabolu ilçemizin iki mahallesini ziyaret ettim ve Muratlı’ya geldim. Burada Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığının başlatmış olduğu büyük `Mera Islah Projesi’ kapsamında gübre dağıtımı ve atımı töreni gerçekleştirdik. 30 büyükşehir içerisinde böylesine büyük çaplı bir proje yapan belediye yok. Tekirdağ’ın 300 bin dönüm merasının yüzde 50’sini hizmet süremizde iyileştirmiş olacağız. Biz bu projeleri hayata geçirmek için gece gündüz demeden çalışırken, kentimizin siyasi temsilcileri her konuşmasında, sadece biz yerel yönetimlere yüklenmeye çalışıyorlar. Her konuşmalarında sadece yerel yönetim var. Ben onlara sadece şunları söylüyorum; gölge etmesinler yeter. Geri kalan bize ait, yeter ki gölge etmesinler. 11 İlçeye 11 okul yaptık. Çok ilginçtir, “Gerek var mıydı'” diye yorumlar yapılmış. Bu ilimize ve ülkemize bir çivi dahi çakan kim varsa saygı duyuyoruz. Yerel yönetim olarak, yaptıklarımıza saygı duysunlar. Böyle bir siyaset olmaz. Ben bu yatırımın hayırlı olmasını diliyor, nice yatırımlarda ve açılışlarda buluşmak üzere, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Açılış konuşmalarının ardından Ambar Deresi ve Kavak Deresi Atık Su Kolektör Hattı’nın temel atma töreni, katılımcılar tarafından kurdele kesilerek gerçekleştirildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*