11 Seçmene YSK Engeli

Muratlı’nın Müsellim Mahallesi’nde 11 seçmen oy kullanmaktan men edildi.

            Müsellim Mahallesi’nde yaşayan Kübra Aksel, Nazire Aksel, Veysel Aksel, Büşra Sakar, Kemal Ulutaş, Nurgül Ulutaş, Arif Azun, Ercan Azun, Gökçe Azun, Gülsen Azun ve Özge Azun, seçmenlikten çıkarıldı.
            Kendilerine haksızlık yapıldığını belirten mağdurlardan Arif Azun, Hizmet Medya aracılığı ile yaptığı açıklamasında; “Son zamanlarda annem rahatsız olduğu için sürekli olarak doktora gidiyoruz. O yüzden köydeki evde bulunamıyoruz. Bunu fırsat bilerek bizi seçmenlikten çıkarmışlar” ifadelerini kaydetti.

 

            Annesinin hastane barkotlarını gösteren Arif Azun, “Her gün hastaneye gidip geldiğimiz için son haftalarda Müsellim’de pek kalamadık. Ama bu seçme hakkımızın elimizden alınmasına mani olmamalı” şeklinde konuştu.
            11 seçmenin seçme hakkının itirazen dondurulmasına tepki gösteren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muratlı İlçe Örgütü adına Başkan Sedat Gürler ise, “21 Ocak 2019’da YSK tarafından askı farkları açıklandığında yaptığımız incelemelerde; Müsellim Mahallemizde 11 seçmenin seçmenlikten çıkarıldığı fark ettik. Derhal yaptığımız araştırmalarda, 11 seçmenin 24 Haziran’da mahallelerinde oy kullandıklarını ve Muratlı Merkez ve Müsellim Mahallelerinde adreslerinin olduğunu tespit ettik. Bu kişiler aslen Müsellim Mahallesi’nde ikamet etmektedir. Bu konuya ilişkin İlçe Seçim Kurulu’na yaptığımız itiraz komisyon tarafından reddedildi. Şimdi soruyoruz; bu vatandaşların seçme hakları, demokratik hakları, kısacası vatandaşlık hakları ellerinden alınmamış mıdır? Yıllardır kendi mahalleleri Müsellim’de oy kullanan bu 11 vatandaşımız hangi amaç doğrultusunda itiraz konusu olmuş ve seçmenlikten çıkarılmıştır? Bu vatandaşların Müsellim Mahallesi’nde de evleri olmasına rağmen, orada oy kullanma hakkı yok mudur? Üstelik bu vatandaşlarımız herhangi bir çıkar doğrultusunda ikametlerini taşıma yapmamış, yıllardır Müsellim Mahallesi’nde ikametleri olup, bütün seçimlerde kendi mahallelerinde oy kullanmış insanlardır. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi Yönetimi olarak, bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı bildirir; hiçbir vatandaşımızın seçme hakkının gasp edilmemesi için elimizden geleni yapacağımızı kamuoyuna bildiririz” sözcüklerine yer verdi.

Kaynak: Muratlı Hizmet Gazetesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*